Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

Güç, İnanç ve Zaferle Bugünlere Taşıdığımız Cumhuriyet, 97 Yaşında!

Cumhuriyetimizin ilanının 97. yılında Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk”ü, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Osmanlı Devleti’nin yıkılması ile sonuçlanan I. Dünya Savaşı’nın ardından Mustafa Kemal Paşa önderliğinde başlatılan ulusal mücadelenin daha ilk yıllarından itibaren artık yönetimde halk iradesinin egemen olacağı açıkça ilan edilmişti.

Mustafa Kemal Paşa, 28 Ekim 1923’te, Çankaya’da topladığı arkadaşlarına şöyle seslendi:

“Efendiler! Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz.”

29 Ekim 1923 tarihine gelindiğinde ise, Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nun 1. Maddesine “Türkiye Devleti’nin idare şekli Cumhuriyettir.” maddesinin eklenmesini teklif etti. En nihayetinde bu teklif “Yaşasın Cumhuriyet!” sesleriyle alkışlanarak kabul edildi ve meclisteki oylamaya katılan 158 üyenin 158’inin de oyunu alan Mustafa Kemal Paşa, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı seçildi.

Cumhuriyet; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Cumhuriyet yönetiminde söz ulusundur. Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır.

Bağımsızlığımızın sarsılmaz bir ifadesi olarak tarihimizde önemli bir yer tutan bu bayramı, bu yıl küresel boyutta savaştığımız COVİD-19 virüsü sebebiyle evlerimizden kutlayacak olsak da; 29 Ekim coşkusunu ve kahraman askerlerimizin mücadelesini unutmadan; her yıl aynı gurur ve minnetle anmaya devam edeceğiz…