Cumhuriyetimiz 100 Yaşında!

Cumhuriyetimizin ilanının 100. yılında Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk”ü, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Osmanlı Devleti’nin yıkılması ile sonuçlanan I. Dünya Savaşı’nın ardından Mustafa Kemal Paşa önderliğinde başlatılan ulusal mücadelenin daha ilk yıllarından itibaren artık yönetimde halk iradesinin egemen olacağı açıkça ilan edilmişti.

Mustafa Kemal Paşa, 28 Ekim 1923’te, Çankaya’da topladığı arkadaşlarına şöyle seslendi:

“Efendiler! Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz.”

29 Ekim 1923 tarihine gelindiğinde ise, Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nun 1. Maddesine “Türkiye Devleti’nin idare şekli Cumhuriyettir.” maddesinin eklenmesini teklif etti. En nihayetinde bu teklif “Yaşasın Cumhuriyet!” sesleriyle alkışlanarak kabul edildi ve meclisteki oylamaya katılan 158 üyenin 158’inin de oyunu alan Mustafa Kemal Paşa, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı seçildi.

Cumhuriyet; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Cumhuriyet yönetiminde söz ulusundur. Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı, Centrum Plaza’da muhteşem bir bando etkinliği ile coşkuyla kutlandı. Türk marşları ve milli melodilerle dolu gösteri, plaza çalışanlarının katılımıyla birlik duygularını pekiştirmek için unutulmaz bir anı yarattı.

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! #Cumhuriyet100Yaşında #CentrumPlaza